Fit HubSağlıkD Vitamini Eksikliği Baharda Daha da Yorgun Hissettiriyor!

D Vitamini Eksikliği Baharda Daha da Yorgun Hissettiriyor!

D vitamini eksikliğinde uyuklama hali, yorgunluk hissi ve fiziksel aktivite isteksizliği yaşanıyor. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte yorgun hissedenlerin ve çalışma yerinde azalanların sayısı daha da artıyor. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli , bahar yorgunluğuna karşı halsiz ve vücutunda yaygın olan olan d vitamini eksikliği belirtilerini taşıdığını ve mutlaka kanda D vitamini düzeyine baktırmaları belirtiyor.

İnsan sağlığı için büyük önem taşıyan ve sağlama sistemini güçlendiren D vitamini, bahar yorgunluğuna karşı da bir kalkan olarak karşımıza çıkıyor. Kaslara güç veren D vitamini, eksiklik baharında tetikliyor. Hava ve mevsim değişikliğinde insan biyoritmini olumsuz etkilediğini belirten Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, “Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artar ve bu yük, havada bulunan pozitif ve negatif yüklü iyonlar kullanarak taşınır. Bu taşıma dengesi; iklim değişikliği dönemlerinde sıkça karşımıza çıkarak, insanlarda yorgunluk belirtilerine ve hatta ruhsal sıkıntılara yol açar. Kaş ağrıları, omuz, sırt ve boyun ağrıları yine baharın gelişiyle artar, yorgunlukla birlikte; yetersiz sinirlilik, hafıza zayıflaması ve yetersiz olabilir. D vitamini eksikliği de bilindiği gibi yorgunluk, halsizlik ve kas güçsüz olma neden olur. Bu tür bahar yorgunluğuna karşı kanda D vitamini düşük çıkanlar bir kez eksiğini tedavi için tedaviye başlamalıdır. ” açıklamasında bulundu.

“D vitamini kaslara güç veriyor, yorgunluğa iyi geliyor”

bahar-yorgunlugu-vitamin-d

Kaslarda güçsüzlük ve ağrının D vitamini belirtileri olduğunu ifade eden Diyetisyen Kümeli “D vitamini kaslara güç sağlar ve sistemini güçlendirir. Devamlı yorgunluk ve vücudunda yaygın olan olan kişiler mutlaka kanda D vitamini düzeyine baktırmalıdır. Bahar yorgunluğu için; Beslenme alışkanlıkları, vitamin ve mineral beslenme besinlerle ilgili beslenme biçimi, beslenme alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları. Geceleri ağır ve yağlı yemek yememeye özen gösterilmelidir. Sıcak – soğuk kafeinli buzdolabında azaltılmalıdır. Tüketilen su miktarı artırılmalıdır. Düzenli olarak haftada 3 gün 45 dakika Sunulan tempolu yürüyüşü içeren aktif bir yaşam tarzı benimsen gerekir.

D vitamini; kanda 20 ng / mL’den düşük ise D vitamini eksikliği; 20 ile 30 ng / mL arasında ise D vitamini yetersizliği; 30 ng / mL’den yüksek yeterli düzey D vitamini olarak tanımlanır. Tercih edilen aralık 40-60 ng / mL’dir. Avrupa Endokrin Derneği Klinik Uygulama Kılavuzu’na göre 18 yaş ve üzeri günlük idame olarak gereken D vitamini dozu  1000 adettir. Kullanımı kolay sprey formda, katkı maddesi ve BHA içermeyen D3 vitamini tercih edilmesi uygundur “dedi.

Nature’s Supreme D3 Vitaminini buradan satın Alın.

Sürekli Açlık Hissi Yaşam Biçiminizse Bu 4 Nedenden Birine Sahip Olabilirsiniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!