Fit HubSağlıkBacak Kalınlığı - Kalp Sağlığı İlişkisi

Bacak Kalınlığı – Kalp Sağlığı İlişkisi

Bacaklarınızı gelişmeleri için çalıştırmıyorsanız bile kalbiniz için çalıştırın. Danimarkalı bilim adamları, kalp hastalığı riskinin çok düşük olmasıyla, belli bacak boyutları arasında bir ilişki buldu.

Grafikte, bu ilişkiye dayanarak hem kadınlar hem de erkekler için belirlenen bacak boyutları gösteriliyor. 10 yıldan uzun bir süre 3000 kadın ve erkeği izleyen araştırmacılar, bacak çevresi 56 cm’den az (bacağın en üst kısmından ölçülüyor) olan kişilerin, on yıl içinde kardiyovasküler ve koroner kalp hastalığına yakalanma ve 12 yıl içinde ölme riskinin daha fazla (yaklaşık iki kat) olduğunu keşfetti. Bacak ölçüsü 61 cm’den fazla olan kişiler, 56 cm’den az olan kişilere göre çok daha az risk taşıyor.
bca1

UYARI: Araştırmacılar, bacak ölçüsünün daha geniş olması ile kardiyovasküler ve koroner kalp hastalıklarıyla ölüm riskinin azalması arasındaki ilişkinin, vücut yağından ve karındaki (abdominal) şişmanlıktan bağımsız olduğunu ifade ediyor ve fazla kasa sahip olmanın, kişiyi bu hastalıklara karşı koruduğu sonucuna varıyorlar. En azından uyluk ölçünüzü 56 santimden fazla tutmak için yeterince bacak egzersizi yaptığınızdan emin olun.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!