Fit HubBeslenmeAntrenman Sonrası Kas Ağrılarını Giderici En İyi 4 İçecek

Antrenman Sonrası Kas Ağrılarını Giderici En İyi 4 İçecek

ANTRENMAN SONRASINDA KAS AĞRILARINI GİDERMEYE YARDIMCI İÇECEKLER

Spor salonunda geçirdiğiniz vakit, kaçınılmaz olarak kaslarınızı yoracak ve bir sonraki antrenman rutininize tam randıman hazır olmanızı güçleştirecektir. Antrenman sonrasındaki toparlanmanızı, bir sonraki antrenmana kadar geçen süre içerisinde tam anlamıyla maksimuma çıkartabilirsiniz.

Bu leziz ve kolaylıkla hazırlanabilecek içecekler kaslarınızın iyileşmesini hızlandıracak, antrenman sonrası toparlanma sürenizi minimuma indirecek ve her yeni antrenmanınıza da ayrı bir güç katacak.

ÇİKOLATALI SÜT

Yalnızca çocukların favorisi olmakla kalmayan çikolatalı süt, bir bardakta içerdiği 9 gram protein ve önemli amino asitlerle antrenman sonrası kas toparlanmasını destekler. Karbonhidrat profilini oluşturan basit şekerler, egzersiz sonrası glikojen seviyelerini düzenler.

James Madison Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, yoğun antrenman sonrası az yağlı ve çikolatalı süt içen atletlerde kas tahribatının göstergesi olan kreatin kinaz seviyelerinin, yüksek karbonhidratlı içecek tüketen atletlere göre daha düşük olduğu görüldü.

Deneyin: Antrenman sonrasında, organik ve az yağlı, pastörize edilmemiş günlük süt ile şeker oranı düşük çikolata kullanılarak hazırlanmış çikolatalı süt için.

KİRAZ SUYU

Kiraz suyunda egzersiz sebebiyle oluşmuş kas hasarlarının dengelenmesine yardımcı olduğu kanıtlanmış iltihaplanma önleyici unsurlar ve güçlü antioksidanlar bulunur. Şeker kullanmadan hazırlanan kiraz suyu üzerine yapılan bir çalışmada uzun mesafe koşucularının, yedi gün boyunca günde iki defa kiraz suyu tükettiklerinde daha az kas ağrısı ve enflamasyon yaşadığı gözlemlendi.

Başka bir çalışma ise, 10 gün boyunca antrenman öncesi kiraz suyu tüketenlerin kas hasarının göstergesi olan kreatinin seviyelerinin, ağırlık kaldırdıktan 48 saat sonra dahi düşük olduğunu belirtti.

Deneyin: 150-200 gram taze kirazı mutfak robotundan geçirerek suyunu çıkarın ve her antrenman sonrasında için.

KARPUZ SUYU

En sevilen meyvelerden biri olan karpuz, içerdiği yüksek seviye arjinin öncü maddesi l-sitrulin sayesinde antrenman esnasındaki kan akışını destekler. Alabama Üniversitesi araştırmacısı olan Amy Ellis, “Karpuzun amino asit ve antioksidan bileşimi tıpkı oksidatif stresi azaltan likopen gibi eşsizdir” yorumunda bulundu.

Deneyin: Mutfak robotunda çekerek karpuz suyunu hazırlayın ve her antrenman sonrasında tüketin.

AKÇAAĞAÇ SUYU

Akçaağaçlar kış mevisiminde besin zengini bir su biriktirir ve bu suda kalsiyum, manganez ve magnezyumla birlikte polifenol, prebiyotikler ve elektrolitler bulunur. Tadı oldukça tatlı olmasına rağmen Hindistan cevizi suyundan daha az şeker barındırır. Polifenol içeriği özellikle antrenman sonrası toparlanma için çok faydalıdır:

Yapılan bir araştırmada, antrenman öncesi polifenol içeren içecek tüketen atletlerin antrenmandan 48 saat sonra kas stres seviyesinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Deneyin: 330 ml’lik akçaağaç suyunda yalnızca 30 kalori ve 5 gram şeker bulunur. Antrenman sonrası için ideal toparlanma içeceklerinden biridir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!