Fit HubBeslenmeAltın Süt Nedir? Faydaları ve Yapımı

Altın Süt Nedir? Faydaları ve Yapımı

Zerdeçallı süt olarak da bilinen altın süt, tıpkı adı kadar değerli besleyiciliği ile insan sağlığına çok faydalı. Birçok diyetin ve beslenme biçiminin içinde bulunan bu karışım, oldukça dikkat çekiyor ve hergün daha fazla kişi bu karışımı hayatına dahil ediyor.

Peki Nedir Bu “Altın Süt”?

İsminden de anlaşılacağı gibi altın rengine benzeyen bu süt; bağışıklığı güçlendiriyor. Zerdeçal ile yapılan altı süt; zerdeçalın içerisindeki yararlı maddelerin açığa çıkarılması esasına dayanarak hazırlanıyor. Karışımın içine zerdeçalın içerisindeki yararlı maddeleri ortaya çıkarması için karabiber, zeytinyağı, Hindistan cevizi gibi besinler de ilave ediliyor ama en yaygın olanı tarçın ile hazırlanıyor. Bu karışımı tatlandırmak için içerisine bal ekleniyor. Böylece ortaya çıkan bu karışım, bin bir derde deva olarak anlatılmaya devam ediyor.

Zerdeçalın içinde bulunan ve insan sağlığına faydalarıyla ünlü olan kurkumin maddesi bu süt tarifinde karabiber ile birleşerek ortaya çıkıyor ve böylelikle bu sütün faydası ikiye katlanıyor. Ayrıca hem sütün hem zerdeçalın hem de karabiber ve tarçının ayrı ayrı faydalarının olması, yarattığı etkiyi artırıyor. Sütteki protein ve kalsiyum, zerdeçaldaki aminoasitler, mineraller ve C vitamini, karabiberde bulunan A, C, K vitaminleri bir araya gelerek insan sağlığına olumlu etkiler yaratacak bir besin oluşturuluyor. Altın süt tarifine eklenen bal ise keyifli bir tüketim sağlamasının yanı sıra, bu karışımın çok daha güçlü bir hale gelmesine katkıda bulunuyor.

İşte altın sütün en önemli faydaları…

altın süt

Altın Sütün Mucizevi Faydaları

1. Antioksidan Doludur

Asya mutfağının popüler baharatı zerdeçal güçlü bir antioksidan kaynağı. Zerdeçalın aktif bileşeni olan kurkumin, güçlü antioksidan özelliklerinden dolayı alternatif tıpta sıkça kullanılıyor. Mucize olarak anılan bu baharat özellikle kış mevsiminde ihtiyaç duyduğumuz antioksidan desteğini bize sağlayabiliyor. Antioksidanlar, vücudumuzdaki hücre hasarıyla savaşan ve koruyan bileşiklerdir. Hücrelerimizin iyi bir şekilde çalışabilmesi için antioksidanlar gereklidir ve zerdeçal bu bakımdan vücudumuza iyi gelir.

2. Enflamasyonu ve Eklem Ağrılarını Azaltmaya Yardımcı Olur

Altın süt; içerdiği bileşenler sayesinde güçlü bir ağrı kesici görevi görebiliyor. Araştırmalar, zerdeçaldaki aktif bileşen olan kurkuminin, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan bahsediyor. Düzenli kullanıldığında kronik inflamasyonu azaltarak ağrı seviyesini düşürmeye yardımcı olabilen altın süt, aynı zamanda da Alzheimer ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarda önemli bir rol oynamakta. Yani altın süt tüketerek eklem ağrılarınızı azaltabilir, eklem sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

3. Zerdeçal Ruh Halini İyileştirebilir

Genellikle kış aylarında sıkça rastlanılan bazı ruh hali değişiklikleri zerdeçal tüketmekle hafifleyebilir. Bazı çalışmalar zerdeçalın etken maddesi olan kurkumin bileşeninin ruh halini iyileştirebildiğinden ve depresyon semptomlarını azaltabildiğinden bahsediyor. Düzenli olarak altın süt tüketerek modunuzu olumlu yönde değiştirebilir, varsa depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

4. Hafızayı ve Beyin Fonksiyonlarını İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Altın süt, beyin sağlığınız için de iyi olabilir. Beyindeki nöronların daha iyi çalışmasında kurkumin maddesinin etkileri üzerine yapılan çalışmalar devam ediyor. Beynin yeni bağlantılar kurmasına yardımcı olan ve beyin hücrelerinin büyümesini destekleyen beyin kaynaklı nörotrofik faktör düzeyleri, kurkumin sayesinde artırılabiliyor ve böylece beyin fonksiyonları iyileşebiliyor. Düşük nörotrofik faktör düzeyleri ise Alzheimer gibi hastalıklara sebep olabiliyor ve beyin sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca altın süt tarifinde bulunan tarçın ise Parkinson hastalığının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabiliyor ve hayvanlar üzerinde yapılan çoğu deneyde, beyin fonksiyonlarını iyileştirici etkisi olduğu belirtiliyor.

5. Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Özellikle soğuk algınlığına karşı antibakteriyel çözümler aradığımız şu dönemlerde altın süt size yardımcı olabilir. Altın süt, Hindistan’da oldukça popülerdir ve soğuk algınlığına karşı çare amacıyla kullanılır. Bazı bilimsel çalışmalar ise zerdaçalın içinde yer alan kurkuminin, enfeksiyonları önlemeye ve bunlarla savaşmaya yardımcı olacak özellikler barındırdığını söylüyor. Araştırmalar hala devam etse de altın süt, soğuk algınlığında sıkça tüketilen besinler arasında yer alıyor. Ayrıca bazı diğer laboratuvar çalışmaları, tarçındaki sinnamaldehit adlı aktif bileşenin, bakteri üremesini engelleyebileceğini gösteriyor.

Siz de evinizde bu karışımı kolayca hazırlayarak faydalarından yararlanabilirsiniz!

Altın Süt Tarifi

2 Kişilik

Malzemeler:

2 su bardağı süt

2 çay kaşığı toz zerdeçal

Bir tutam karabiber

Çubuk veya toz tarçın (toz tarçın kullanacaksanız 1 çay kaşığı)

İstenilen miktarda bal

Yapılışı:

Karabiber, zerdeçal ve sütü bir tencereye alın. Kızık ateşte pişirmeye başlayın. Karışımı kıvam alana kadar sürekli karıştırın. Karışım kaynamaya başladığında ocaktan alın ve içebileceğiniz sıcaklığa gelmesini bekleyin. Daha sonra dilediğiniz kadar bal ekleyin ve ardından üzerine tarçın serpin.

Bağışıklığınızı güçlendirecek C vitamini deposu içecek tarifleri için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!