Fit HubAntrenman15 Yaşındaki C. J. Cummings Olimpik Ağırlık Kaldırma Camiasını Şok Etmeye Devam...

15 Yaşındaki C. J. Cummings Olimpik Ağırlık Kaldırma Camiasını Şok Etmeye Devam Ediyor

Ağırlık kaldırma sporunun “LeBron”u olarak nitelendirilen Cummings, yakın gelecekte madalyaları süpürecek gibi görünüyor…

Çok fazla atlet Michael Jordan ya da LeBron James ile karşılaştırılmaz. Buna layık görülen küçük kesim ise genelde gençlerden oluşuyor.

Cummings için de durum aynen böyle. Geçtiğimiz birkaç yılda, silkmede rekor kitaplarının tepesine olan yolculuğunu sürdürüyor. Geçtiğimiz ay 2015 ABD Weightlifting Ulusal Şampiyonası’nda 175 kg. kaldırarak ulusal rekoru kıran Cummings, Wall Street Journal tarafından ağırlık kaldırmanın “LeBron James”i ilan edilmişti. İşte nedeni.

A.B.D takım antrenörü Dennis Snethen Wall Street’e yaptığı açıklamada, “37 yıllık antrenörlük kariyerimde böyle bir çocuk hiç görmemiştim. O Amerika’nın ağırlık kaldırmada Michael Jordan’ı.”

Bu yakıştırma çok da haksız değil. Cummings gerçekten de bir süredir rekorlar kırıyor. Geçen yıl Amerika erkekler silkme rekorunu kırdığında 14 yaşındaydı. Cummings’in 175 kg. kaldırdığı video.

Bundan sonra yolu bayağı açık görünüyor. Amerikalılar Mario Martinez ve Guy Carlton’nın sırasıyla gümüş ve altın madalya aldığı 1984 Sovyetler Birliği Olimpiyatları’ndan beri madalya kazanamadı. Olimpiyatçılar genellikler 20’li yaşlarının ortasında zirveyi yaşarlar. Bu yüzden birçok Amerikalı Cummings’i, gelecekte Amerikanın Olimpiyat yıldızı olarak görüyor. Ancak antrenörü Rayford Jones temkinli. Gazeteye verdiği röportajda önümüzdeki sene Rio’da gerçekleşecek oyunlarda tarih yazması için onu zorlama düşüncelerine pek sıcak bakmadığını söyledi.

“15 yaşında bir çocuktan bahsediyoruz. Bu yüzden sabırlı ve yavaş ilerleyeceğiz,” diyor Rayford Jones. “Ancak bu çocuğa Rio’dan sonra 4 yıl verin, yani Tokyo’ya kadar bekleyin, o zaman gerçek bir fırsattan söz edebiliriz.”

Hazırlayan: Gary Cotton

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!